Marius Mane, consilier județean AUR: Din păcate, județul a devenit „lada de gunoi” a județului Timiș
Marius Mane: Nu trebuie să devenim „lada de gunoi” a celor care sunt incompetenți! Județul Hunedoara a acordat suficient sprijin, atenție și clemență celor care conduc Județul Timiș…. Consilierii județeni AUR au votat împotriva unui proiect de Hotărâre prin care s-a suplimentat cu 20.000 de tone cantitatea de gunoi pe care județul Timiș o depozitează la deponeul din Bârcea Mare. Proiectul a fost aprobat cu votul consilieriilor județeni PSD și PNL. În opinia consilierului județean, Marius Mane, „județul Hunedoara a acordat suficient sprijin, atenție și clemență pentru a-i putea ajuta pe cei din județul Timiș, dar nu trebuie să devenim lada de gunoi a celor care sunt incompetenți în a-și rezolva propriile probleme în ceea ce privește depozitare gunoiului”.
Marius Mane, consilier județean AUR: Așa cum am precizat și în cadrul discuțiilor care au avut loc în ședința din Comisii, este nefiresc să aprobăm o suplimentare a cantității de gunoi pe care să o depoziteze Timișul la noi având în vedere că prin protocolul semnat cei din Timiș vor aduce încă 65.000 de tone de gunoi la noi în județ. Prin discuțiile pe care le-am avut acolo, domnul administrator public Costel Avram spunea că poate vom avea și noi nevoie să depozităm într-o altă perioadă când vom începe investițiile.
(…) Practic, noi când vom face investițiile vom închide CMID pentru că alții au adus la noi gunoi în bătătură. Acordul a fost foarte clar! 65.000 de tone! Acum se încearcă suplimentarea acestei cantității cu 20.000 de tone, cel puțin așa reiese din documentație. Tot așa, ne putem trezi peste o lună că mai cer o suplimentarea cantității de gunoi pe care ne-o livrează cu încă 20.000 de tone. Putem ajunge astfel în situația de a ne bloca noi cantitatea de gunoi pe care putem să o depozităm la noi în depozit.
Nu este firesc. Din punctul meu de vedere, cred că județul Hunedoara a acordat suficient sprijin, atenție și clemență pentru a-i putea ajuta, dar repet încă odată, noi nu trebuie să devenim lada de gunoi a celor care sunt incompetenți în a-și rezolva propriile probleme în ceea ce privește depozitare gunoiului.
În conseciință grupul consilierilor județeni AUR vom vota împotriva acestui proiect de Hotărâre”, a precizat consilierul AUR în ședința de Consiliul Județean.

