Au votat în Parlament pentru închiderea minelor și acum se întreabă “de ce se trag clopotele” la Lupeni și Lonea
„Au pus Valea Jiului pe butuci” și acum cer soluții de la alții: 800 de angajați riscă să rămână pe „drumuri”….
30 iunie 2026, ar trebui să fie ultima zi în care cărbunele din minele Lonea și Lupeni “vede lumina zilei”. Conform calendarului asumat cu reprezentanții Comisiei Europene, minele Lonea și Lupeni își vor opri producția fiind considerate ca puse în siguranță.
Deși au votat de-a lungul anilor, atât parlamentarii PSD cât și cei ai PNL, vestitul program de închidere al minelor din Valea Jiului, senatorul Cristian Resmeriță a părut surprins când a aflat că peste minele Lonea și Lupeni se „trage cortina”.
Cristian Resmeriță către Bogdan Ivan, fost ministrul al Energiei: “Să nu greșesc, mă uit în calendar pe 18 iunie, joi, săptămâna trecută, Consiuliul de Administrație al Complexului Energetic Valea Jiului a obligat conducerea complexului energetic ca pe data de 30 iunie să oprească producția la minele Lupeni și Lonea. Să știți că negociem foarte mult să luăm voturi de peste tot și nu avem grijă de ale noastre.
(…) Frustrant pentru mine a fost faptul că pe data de 18, a unei luni, nu mai contează luna, anul, se dă o hârtie prin care pe data de 30 se oprește activiatea în doi coloși. Nu vreau să politizez, nu vreau să vă stric momentul, dar este un moment în care trebuie să fim responsabili și eu sunt unul dintre cei care sunt așa. Este foarte greu pentru mine ca om din zonă să accept astfel de lucruri. Este foarte important să vedem ce vom face și cu acei 800 de oameni pentru că în momentul de față se dorește concedierea lor. Eu cred că ei trebuie transferați în cealaltă parte a complexului care funcționează pentru că este ilogic pentru mine să pierdem 800 de locuri de muncă într-o zonă în care și așa locurile de muncă sunt foarte puține”, a explicat senatorul social-democrat, Cristian Resmeriță.
Secretarul general al Ministerului Energiei, Sorin Elisei către senatorul Resmeriță în Comisia de Energie (Senat) : “Vă dau explicațiile tehnice. Am fost în echipa de negociere a noului ajutor de stat, bani pe care CEVJ îi cheltuie în acest moment, acei 3,9 milairde până în 2032. Este a treia încercare a României de a închide minele din Valea Jiului.
(…) 80 la sută din ajutorul de stat plătit astăzi, de Ministerul Energiei către CEVJ sunt cheltuieli salariale. În acest moment sunt în situația în care, conform calendarului oficial, Lonea și Lupeni trebuiau ca la 30 iunie 2026 să aibă lucrările finalizate.
(…) Funcționarea centralei de la Paroșeni este permisă doar pentru neutralizarea huilei, pentru punere în siguranță”, a precizat Elisei.

