Meniu Principal

Futsal: CSM Deva U19, pe primul loc

Într-un meci contând pentru etapa a treia din seria 5 a Campionatului Național de futsal U19, CSM Deva a întâlnit, pe teren propriu, pe Șoimii Șimand.
Într-un meci pe care l-au controlat clar, băieții noștri s-au impus cu scorul de 9-1.
La pauză a fost 5-0 pentru trupa pregătită de Denis Boldor.
Scorul a fost deschis de Andrei Strugariu (3), urmând, apoi „tripla” lui Bogdan Hordea (11, 15, 16).
Rezultatul primei reprize a fost stabilit de Andrei Strugariu (17), același jucător ratând o lovitură de la 10 metri cu un minut înainte de pauză.
În partea secundă, cei de la CSM Deva au marcat, din nou, prin Devis Cicalău (25), pentru ca oaspeții de la Șimand să reducă din handicap prin Marius Ujoc (26).
Bogdan Hordea și-a reconfirmat pofta de gol, acesta ducând scorul la 7-1 în minutul 29.
La fel a făcut și Andrei Strugariu, care a punctat, din nou, în minutul 35.
Cu trei minute înainte de final și-a înscris numele și Hasan Kolbudak, acesta făcând 9-1, acesta fiind și scorul cu care CSM Deva a învins pe Șoimii Șimand.
În urma acestei victorii, CSM Deva a trecut pe primul loc în serie, primele două clasate după desfășurarea celor șase meciuri din grupă urmând a se califica în Liga Elitelor.
În următorul meci, peste două săptămâni, băieții noștri vor juca din nou cu Șoimii Șimand, de această dată în comuna din județul Arad, din grupa în care evoluează CSM Deva mai făcând parte concitadina ACS West și CFR Timișoara.
În meciul de sâmbătă, 4 noiembrie, cu Șoimii Șimand, pentru CSM Deva au jucat Ionuț Basa – Andrei Strugariu (cpt.), Bogdan Hordea, Cătălin Avram, Devis Cicalău; David Rotariu, Hasan Kolbudak, Sebastian Stupar, Sebastian Guga, Ștefan Argint.