Meniu Principal

ACS „Viitorul Șoimuș” își menține poziția de lider! Regal de goluri la meciul cu Mineriul Lupeni (5-2)

Juniori U19, etapa 17

ACS Viitorul Şoimuş – ACS Minerul Lupeni 5-2 (3-2). Au marcat Andrei Casian și Budai Alexandru

Pe cochetul stadion de la Chișcădaga s-au întâlnit echipele de pe locurile unu și doi, într-un meci care se anunța echilibrat și spectaculos. Echipa de juniori Under-19 a ACS Viitorul Șoimuș, pregătită de antrenorul Romeo Alin Popa și-a continuat seria rezultatelor bune obținând a șasea victorie din tot atâtea meciuri disputate în acest retur, reușind să se mențină în continuare în fotoliul de lider al campionatului județean de juniori U19.

Meciul a început echilibrat, oaspeții deschizând scorul în minutul patru pe o greșeală în apărare a echipei gazde. Dupa golul primit, Șoimușul a început să preseze și după câteva ratări reușește egalarea. A urmat un joc dominat de băieții noștri, însă contrar cursului jocului, pe un contra-atac rapid băietii din Lupeni înscriu și preiau din nou conducerea pe tabela de marcaj. Încurajati din tribune de frumoasa galerie formată din părinți si ,,piticii, de la grupele mici ale clubului, jucătorii gazdă măresc ritmul jocului și având în Petea Andrei un jucător în mare formă, acesta reușind să marcheze un hat-trick în prima repriză, reușesc să întoarcă scorul și să intre la pauză în avantaj cu 3-2.

Repriza a doua începe cu o mare ratare a gazdelor, care apoi odată cu trecerea timpului, pe fondul unei mai bune organizări a jocului și pregătirii fizice mai bune, pun stăpânire pe joc și mai marchează de două ori. Finalul de joc găsește echipa oaspete în atac dar aceasta nu mai reușește să înscrie și să modifice tabela. Felicitări ambelor echipe pentru spectacolul oferit și fair play-ul arătat pe teren în timpul jocului. Mulțumim părinților precum și micuței dar inimoase galerii care a încurajat echipa pe tot parcursul jocului.