Meniu Principal

Campionatul Județean: ACS „Viitorul Șoimuș” își adjudecă titlul cu două etape înainte de finalul campionatului

Minerul Uricani – ACS Viitorul Şoimuş 1 – 7 (0 – 3). Au marcat: Ionuț Claudiu, Andrei Casian și Andrei Junică

Etapa 20 a campionatului județean de juniori U19 s-a desfășurat la Uricani, fiind cea mai lungă deplasare din campionat. O echipă cu traditie ( la nivel de seniori ) în fotbalul hunedorean. Un meci care, în cazul unei victorii, ne putea face campioni matematici cu 2 etape inainte de finalul competitiei.

Meciul a început echilibrat, primele15 minute consemnând o ușoară dominare teritorială a echipei noastre cu cateva șuturi pe poarta gazdelor, parcă de încălzire pentru ce urma. Îndrumati și sfătuiti de pe banca de rezerve, de antrenorul Romeo Alin Popa, băieții noștri apasă pedala de accelerație și în zece minute reușesc să înscrie de trei ori. La pauză aveam 3-0 și fiesta putea începe! Repriza a doua a oferit un fotbal bun, ambele echipe jucând deschis pe cartea atacului, oferind un spectacol agreabil spectatorilor. Valoarea echipei noastre și-a spus cuvântul, am reușit să mai înscriem de patru ori, gazdele reușind și ele să înscrie golul de onoare. Scor final 7-1, victoria care ne aduce al doilea titlu de campioni județeni la U19 din trei ediții disputate. Felicitări brigăzii de arbitri, formată din arbitri foarte tineri, care au reușit să ducă la bun sfârșit un meci frumos și spectaculos, plin de fair play. Mulțumim gazdelor de la Minerul Uricani pentru buna organizare a meciului și condițiile oferite .

Felicitări jucătorilor noștri care prin munca depusă la antrenamente și jocuri au devenit CAMPIONI ai județului Hunedoara la fotbal, categoria cea mai importantă din cadrul competițiilor de juniori, și anume Juniori Under 19.

Cronica meciului realizată de Tiberiu Hajudu, antrenorul echipei ACS „Viitorul Șoimuș”