Deputatul PSD, Mihai Fifor supărat că suveraniștii nu au votat Guvernul Veștea-PSD
Fifor:” PSD a acționat cu toată buna-credință și a făcut tot ce i-a stat în puteri… Într-o postare pe pagina de socializare, deputatul PSD, Mihai Fifor a înfierat cu „mânie proletară” decizia parlamentarilor AUR de a nu vota Guvernul Veștea. Nu l-a omis nici pe Ilie Bolojan despre care spune că și-a demonstrat „setea patologică de putere”. Probabil, social-democrații au crezut probabil până în ultimul moment că parlamentarii AUR vor vota Guvernul Veștea, un guvern înțesat cu miniștrii PSD și trădători din tabăra liberală
Mihai Fifor, deputat PSD: “ Aseară, în Parlamentul României, românii au avut parte de o demonstrație de cinism politic în forma sa cea mai pură. Au triumfat două forme de iresponsabilitate politică: setea patologică de putere a lui Ilie Bolojan și a blocului de dreapta care a împins România în recesiune economică și în criză politică și oportunismul tranzacțional al suveranistiștilor dispuși să joace viitorul țării la ruletă doar pentru câteva puncte politice.
(…) În toată această perioadă, PSD a acționat cu toată buna-credință și a făcut tot ce i-a stat în puteri pentru ca România să aibă din nou un guvern funcțional și stabil. Dar PSD are doar 128 de mandate în Parlament. Toți parlamentarii PSD au fost prezenți și au votat cu toată responsabilitatea pentru învestirea Guvernului Veștea.
(…) Românii au văzut aseară că Bolojan și Simion sunt, în fond, același aluat politic. Unul împinge România spre junk, agățat cu disperare de putere, iar celălalt tranzacționează orice, fără să-i pese de interesul național. Fără un guvern funcțional, românii sunt cei care suferă. Ei au fost trădați prin votul de aseară. Nimeni altcineva”, a transmis Fifor pe pagina de socializare.

