FC Corvinul Hunedoara| Florin Maxim, declarații după primul amical din Slovenia
FC Corvinul – NK Brinje Grosuplje (0-1)…. Florin Maxim, antrenor FC Corvinul Hunedoara: „În primul rând sunt foarte bucuros că nu s-a accidentat niciun jucător, am avut un șoc de temeratură. Unde suntem cantonați este mai răcoare decât aici. Regret rezultatul, nu pot să neg acest lucru.
Am fost echipa care din punctul meu de vedere a început mai bine jocul. Am avut două, trei situații mai bune când puteam să marcăm, am făcut o greșeală și am primit acel gol. A doua repriză am schimbat cei șapte jucători, au intrat bine în repriza a doua.
Am întâlnit o echipă așezată care la fel ca și noi a promovat anul acesta, au jucat finala cupei. O echipă cu o dinamică foarte bună, angajament foarte bune, exact ce ne-a trebuit pentru acest meci. Șocul a fost cam mare pentru primul meci, dar este bine că am început așa, repet mă bucur că nu s-a accident niciun un jucător, astfel că de mâine putem relua antrenamentele.
După primele zile de cantonament este normal, venim după un drum lung, am stat toată ziua pe drum, până ne-am acomodat cu altitudinea, nu a fost simplu, primele două zile a fost chiar dificil pentru respirație, dar ușor, ușor suntem pe drumul cel bun”, a declarat antrenorul FC Corvinul Hunedoara.

