Meniu Principal

Deva a fost capitala gimnasticii artistice românești

Timp de două zile, Deva a fost capitala gimnasticii artistice românești. La Sala Sporturilor s-a desfășurat, în perioada 28-29 octombrie, Campionatul Național Individual al Junioarelor III, II, I la Gimnastică Artistică Feminin.
Cea mai prestigioasă competiție națională dedicată gimnastelor cu vârste cuprinse între 9 și 15 ani a beneficiat de implicarea directă a Consiliului Județean Hunedoara, care a susținut financiar, alături de Liceul cu Program Sportiv „Cetate” Deva, desfășurarea în bune condiții a concursului organizat sub egida Federației Române de Gimnastică.
La festivitatea de deschidere a campionatului național și la festivitate de premiere pe aparate, Consiliul Județean Hunedoara a fost reprezentat de vicepreședintele Ion Bădin. Festivitatea de premiere a fost onorată și de prezența secretarului de stat în Ministerul Economiei, Antreprenoriatului și Turismului, deveanul Lucian Rus.
Prin organizarea în comun a competiției, orașul Deva și-a onorat odată în plus renumele de „Cetate a gimnasticii românești”, care a dat țării numeroase campioane mondiale și olimpice în cei 45 de ani de funcționare neîntreruptă a școlii de gimnastică de aici. La finalul celor două zile de competiție, au fost desemnate cele mai valoroase sportive junioare ale anului 2023. În concurs s-au înscris cele mai bune 126 de gimnaste de la 17 cluburi de profil din țară. Competiția s-a desfășurat pe 7 nivele de pregătire, la care au participat inclusiv gimnaste de la Deva, din Centrul Național Olimpic de Pregătire a Junioarelor, în contextul calificării României la Jocurile Olimpice de la Paris 2024.
Sportivele care au reprezentat Liceul cu Program Sportiv „Cetate” Deva au obținut 6 medalii de aur, 8 medalii de argint și 3 de bronz.